środa, 31 sierpnia 2011

Dni Otwarte Rady Miasta Gdańska: 10.IX.2011

W imieniu Rady Miasta Gdańska zapraszam na dni otwarte 10 września 2011 roku
http://www.trojmiasto.pl/Dzien-Otwarty-Rady-Miasta-Gdanska-imp170292.html
Pliki do pobrania:
-plan dnia i atrakcje

sobota, 27 sierpnia 2011

XII Rodzinny Osiedlowy Festyn Sportowy: 24.IX, SP nr 85 na Jasieniu

W imieniu oranizatorów, tj.SP nr 85, UKS "Jasieniak" oraz Rady Osiedla Jasień zapraszam na
XII Rodzinny Osiedlowy Festyn Sportowy połączony z Dniem Patrona Szkoły
kiedy: 24 września 2011
gdzie: Szkoła Podstawowa nr 85, Jasień

Celem festynu jest m.in. integracja społeczności lokalnej, promowanie aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia, aktywnego spędzania czasu z własnym dzieckiem.

Planowanych jest wiele atrakcji dla dzieci, będzie można wziąć udział we wspólnych zawodach rodzic-dziecko, m.in. Mega Piłkarzykach :)

Podczas festynu będzie także można spotkać przedstawicieli naszej Rady (ale w tym przypadku jest to akurat najmniej istotne :)

Zapraszam do wspólnej zabawy!

wtorek, 23 sierpnia 2011

Zmiany w komunikacji miejskiej- propozycje przesłane do ZTM

Nawiązując do mojego wpisu z 18 lipca br publikuję dokumenty będące odpowiedzią na zaproszenie ZTM do przesyłania pomysłów i propozycji zmian w autobusowej komunikacji miejskiej w Gdańsku:

- pomysły i propozycje mieszkańców Wiszących Ogrodów:
strona 1/2 
 i 2/2.

- pismo przygotowane przez Zarząd Rady Osiedla Jasień na podstawie pomysłów z Kiełpinka, Szadółek i Jasienia do ZTM:


Z punktu widzenia mieszkańców Kiełpinka nasze pomysły zostały w pewnej mierze rozmyte (wydłużenie linii 164 i/lub 264), w pewnej niedoprecyzowane (odniesienia do dotychczasowych już ustaleń w temacie nowej linii Łostowice-Kiełpinek-Port Lotniczy), jeden (najbardziej prawdopodobny, bo wymagający najmniejszego nakładu kosztów) pominięty (przystanek przy rondzie obok Decathlon dla linii 167).

Na szczęście w między czasie miałem okazję spotkać się z Radą Osiedla Kokoszki, których mieszkańcy w sferze komunikacji miejskiej mają w sporej części podobne trudności. Jak się dowiedziałem Zarząd RO Kokoszki miał 9 sierpnia spotkanie z przedstawicielem ZTM i przekazał (nie wiem czy w całości) nasze propozycje.

Postaram się uzupełnić brakujące informacje. Dobrą okazją ku temu jest m.in. dzisiejsza Sesja naszej Rady.

poniedziałek, 15 sierpnia 2011

NIELEGALNY wysyp ziemi pod TPK- pismo z Urzędu Miasta, nasze dalsze działania

W zeszłym tygodniu wreszcie doczekałem się od Zastępcy Prezydenta Miasta odpowiedzi na temat wysypu ziemi pod lasem za strumykiem. Potwierdziła ona moje przypuszczenie:  
wysyp łamie obostrzenia planu zagospodarowana.

Poniżej możecie obejrzeć oryginał pisma w tej sprawie


Podjąłem dalsze kroki mające na celu ustalenie i ukaranie sprawcy, m.in. powiadomienie Straży Miejskiej. Biorąc pod uwagę opinie komentujących mój wpis skontaktowałem się z lokalnymi deweloperami, którzy dużo wnieśli do wyjaśnienia sprawy i w najbliższym czasie doślą dodatkowe informacje. Przewiduję, że sprawa będzie miała swój koniec w Wydziale Środowiska i liczę, że po nałożeniu kary na sprawcę nie będzie już dalszych prób dewastacji tej pięknej okolicy przez żaden inny podmiot (bo tak jak wpisałem wcześniej w komentarzach: chodzi o ochronę, nie o karanie).
Mam jednocześnie wielką prośbę do wszystkich czytających ten wpis: zwróćmy uwagę podczas spacerów czy przejażdżek rowerem na to, co się dzieje w naszej okolicy.  
Chciałbym, abyśmy o wiele wcześniej niż ja w tym przypadku reagowali i zapobiegali niszczeniu krajobrazu.
Dla ułatwienia przygotowałem dla zainteresowanych mapki wskazujące miejsca, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Na terenach tych wstawiem opisy jakie posiadają w planach zagospodarowania:

Mapa planu zagospodarowania terenu NA POŁUDNIE od nasypu kolejowego z notatkami

Mapa planu zagospodarowania terenu NA PÓŁNOC od nasypu kolejowego z notatkami

("Zieleń do utrzymania" = wyższe drzewa i krzewy (starsze niż 10 lat), które MUSZĄ pozostać w terenie;
"makroniwelacja"= zmiana naturalnej rzeźby lub nachylenia stoku, tj. wykop, nasyp, wyrównanie powierzchni)

Jeśli zauważycie wycinkę drzew lub prace niwelacyjne w zaznaczonym jako chroniony terenie- zanotujcie np. numery pojazdów, kiedy i gdzie się to odbywa a dalej wspólnie ustalimy czy działania te są zgodne z prawem.
Taka postawa obywatelska pomoże mi realizować własną przedwyborczą deklarację dbałości o otaczającą nas przyrodę. Mam już kontakt z deweloperami, więc zweryfikowanie informacji przebiegnie szybko.



Warto też zwrócić uwagę, że spora część pokazanego terenu wlicza się w skład Ogólnomiejskiego Systemu Terenów Aktywnych Biologicznie (OSTAB). System ten ma na celu łączenie terenów cennych przyrodniczo i poprawę jakości życia mieszkańców.
Dla bardziej zainteresowanych przesyłam kilka linków opisujących ten system:
- krótkie, ale treściwe opracowanie nt OSTAB

wtorek, 9 sierpnia 2011

Długi, ale ważny wpis: (najprawdopodobniej) NIELEGALNY wysyp ziemi pod Parkiem Krajobrazowym

Witam Was,
jedną ze spraw, które jako kandydat na Radnego obiecałem sobie i Wam poruszać jest kwestia ochrony środowiska i naszego pięknego otoczenia. I dziś wieczór zgodnie z własnym postanowieniem napiszę kilka słów na jeden z tematów, który drążę od maja br., a chodzi o
legalność procederu wywożenia ziemi z budów osiedli (m.in. "Alfa Park") (9.VIII aktualizacja: trop prowadzi w inną stronę, opiszę go wkrótce) 
pod Trójmiejski Park Krajobrazowy.  
Ale postaram się Wam przedstawić wg mojej najlepszej wiedzy po kolei w czym rzecz ....

Jak co niektórzy spacerujący po terenie b. poligonu zauważyli krajobraz zmienia się na księżycowy: rosną w kilku miejscach hałdy piachu wywożonego z pobliskiej inwestycji, ruch pojazdów ciężarowych po rozdrożach również się zwiększył. Wiąże się to (tyle zdążyłem zaobserwować) między innymi z budową nowego osiedla "Alfa Park" przy jeziorku "Wróbla Staw". Lokalizacje tych górek piasku są z grubsza ujmując dwie: 

1) szeroki pas równolegle do nasypu kolejowego po jego południowej stronie (czerwony obszar na zdjęciu),
2) kilka miejsc na północ od nasypu (jasnoniebieskie okręgi: główne miejsca "zrzutu")

Jeśli chodzi o tereny "1)" to sprawa jest prosta: jest to teren prywatny, plany zagospodarowania najogólniej rzecz ujmując przewidują ten teren pod zabudowę mieszkaniową i na ścisłą ochronę obecnego stanu dużo miejsca nie pozostawia. 
Natomiast co do terenów "2)" (tu skupię się na bardziej na północ zaznaczonym obszarze) sprawa wygląda bardzo niepokojąco, ponieważ:
- tereny te należą do Skarbu Państwa i znajdują się w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
- dodatkowo plan zagospodarowania tego terenu (nr 2312, strefy 002 i 004) ma w opisie wpisane, że (tu zacytuję, żeby być precyzyjnym) są to obszary:
           "- położone w Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym "Dolina Strzyży", 
            - położone w Ogólnomiejskim Systemie Terenów Aktywnych Biologicznie" 
*** dodatkowo teren 002 ma w opisie "ZAKAZ MAKRONIWELACJI" oraz "ZAKAZ ZABUDOWY" 
*** dodatkowo teren 004 ma w opisie (zalecenia i informacje nie będące podstawą wydawania decyzji administracyjnych) "ZALECA SIĘ MAKSYMALNE ZACHOWANIE I PIELĘGNACJĘ ZIELENI NA OBSZARZE WYŁĄCZONYM SPOD ZABUDOWY"

Pomimo tego od późnej wiosny na ten obszar zwożona jest ciężarówkami ziemia.  
Powinniśmy widzieć taką scenerię:
Niestety teraz ten "Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy" wygląda tak:
 Kiedyś kierowcę wywożącego ziemię zagaił znajomy rowerzysta i zapytał o pozwolenie na wywóz, ten odpowiedział (mniej lub bardziej uprzejmie), że ma.

Coraz bardziej wątpię czy na pewno, ponieważ oprócz wytycznych w planach ustaliłem, że: 
- podczas dni otwartych Urzędu Miasta Gdańska miałem okazję porozmawiać z pracownikami Ratusza odpowiedzialnymi za Plany Zagospodarowania Przestrzennego: potwierdzili, że na terenie przeze mnie omawianym mają być tylko las itp. "zielenina": żadnych działań typu wysyp piachu z budowy. Nic o tym nie wiedzą i plan na to także nie zezwala,
- również osoba, z którą korespondowałem z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego potwierdziła, że co prawda uchwałą Sejmiku Województwa otulina w tym rejonie nie działa, ale miasto samo stworzyło ww Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy i OSTAB i oni skierują ze swojej strony do Wydziału Środowiska prośbę o interwencję w tej sprawie,
- najdziwniejsza jest dla mnie odpowiedź Zastępcy Prezydenta Miasta w tej sprawie, gdzie ja pytałem o jeden obszar, a w odpowiedzi otrzymałem wyjaśnienie nt. ... innego. Jestem daleki od teorii spiskowych, ale zacząłem się poważnie zastanawiać, czy ktoś pisał to pod wpływem "pomroczności jasnej" (bo chyba nie uważa mnie za durnia?), czy świadomie chciał wprowadzić mnie w błąd?

Obecnie od 10 lipca br czekam na pilne doprecyzowanie wcześniejszego pisma. Chcę wierzyć, że ktoś, kto wywozi tę ziemię działa zgodnie z prawem i dałem sobie ostateczny termin do środy 10 sierpnia, aby się o tym przekonać.  
Jeśli się nie uda, to zakładam, że wysyp jest nielegalny i miasto wiedziało (choćby ode mnie) o całym procederze, a co za tym idzie zwracam się o pomoc do:
1) Straży Miejskiej (ukaranie wywożącego)
2) lokalnych mediów (zwrócenie uwagi opinii publicznej na bierność aparatu rządzącego).

Już trzeci miesiąc ciężarówki z ziemią kursują, a moje Państwo nie może mi odpowiedzieć czy robią to zgodnie z prawem, czy nie. W tym tygodniu okaże się co dalej.

Dla zainteresowanych szczegółami w podaję do wglądu:
- link do stosownego planu zagospodarowania i mapki
-oryginał wiadomości z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
-oryginał pisma z Urzędu Miasta

niedziela, 7 sierpnia 2011

Numery bloków: os. Wiszące Ogrody

Na pewno wielu z Was miało nie lada problem, aby komuś wytłumaczyć w którym to bloku mieszka Pan "x" czy Pani "y" , na naszym osiedlu. Miałem podobnie i dlatego zrobiłem sobie rozpiskę naszych adresów. Wystarczy bardzo przydatny interaktywny plan miasta oraz spacer z psem :)
Efektami chciałbym się podzielić z Wami, jednocześnie wyrażając zgodę na ich przetwarzanie oraz kopiowanie o ile podacie mnie z imienia, nazwiska i stanowiska jako autora (coś się od życia należy :):
1) Wiszące Ogrody- część północna

2) Wiszące Ogrody- część południowa

czwartek, 4 sierpnia 2011

Zmiana w komunikacji miejskiej: informacja od ZTM

Poniżej publikuję schemat komunikacyjny opublikowany przez ZTM w związku z reorganizacją ruchu na ul. Kartuskiej:
A TUTAJ przeczytacie obwieszczenie ZTM.

Powoli układ kursowania autobusów przybiera formę docelową, tj. zbliżoną do takiej, jaka będzie istnieć po zakończeniu przebudowy węzła. Zwracam uwagę na fakt, że linia 167 w kierunku centrum jedzie z dala od naszego osiedla. Jest to słuszne, gdyż autobus musi obsługiwać też mieszkańców i firmy bliżej jeziora Jasień, ale jako Rada wnioskować będziemy o stworzenie przystanku dla 167 w pobliżu ronda przy C.H. Decathlon (z tego co mi wiadomo przystanku na mapce oznaczonego jako "Szczęśliwa (Węzeł Karczemki)" nie będzie; to praktycznie odetnie nas od tej linii do centrum).