niedziela, 29 lipca 2012

Rusza klub dziecięcy na os. Wiszące Ogrody!

Jak się okazuje życie często woli pisać własne scenariusze. Chodzi mi o punkt przedszkolno-żłobkowy w naszej dzielnicy Kiełpinku: Radni Osiedla starali się zwrócić uwagę władz miasta na potrzebę stworzenia takiej placówki. Głównym sposobem była lista poparcia, jaką w tym celu zbieraliśmy (sam odwiedziłem kilkanaście bloków, byli także wolontariusze, którym jestem bardzo wdzięczny). Lista powstała i posłużyliśmy się liczbą jej głosów dla wzmocnienia naszego przekazu- niestety bez faktycznego skutku. A tu proszę: co prawda nie pełne przedszkole i żłobek, ale
od sierpnia 2012 r. rusza Klub Dziecięcy 
na os. Wiszące Ogrody

Ponieważ gorąco popieram Klub jako Radny (kwestia punktu opieki była jednym z najważniejszych dla mnie kierunków działania) i rodzic (sam skorzystam z jego usług) a nie jest związana z naszymi wcześniejszymi staraniami chciałbym wesprzeć ją chociaż poprzez przedstawienie jej na moim blogu. Niżej znajdziecie jego nazwę i link do strony:
http://wiszacy-ogrodek.pl/
Klub Dziecięcy "Wiszący Ogródek" zlokalizowany jest na ulicy Przytulnej 15, a więc w bardzo dogodnym miejscu dla sporej grupy mieszkańców, w miejscu dawnego salonu "Semiramida".

Co ciekawe: już w 2011 roku do Rady zgłosiła się inna osoba prowadząca już jedną podobną placówkę w Gdyni. Nasza sonda wśród (wtedy o wiele skromniejszej) listy mailingowej nie pokazała wtedy dużego popytu. Niestety pomysł nie ruszył do przodu, ponieważ (o ile mi wiadomo) problemem był brak lokalu.
 Zamknięcie Semiramidy zmieniło sytuację, ale jak widać niejeden przedsiębiorca widział potencjał w punkcie opieki :)  Obecnie jak usłyszałem zapotrzebowanie przerosło możliwości i istnieje już lista rezerwowa maluchów.

Dla mieszkańców nie robi to jednak większej różnicy: mamy prywatną placówkę dla dzieci 1-3 lat i to jest najważniejsze.

Zainteresowanym działaniami Rady w temacie kompleksu przedszkolno-żłobkowego polecam moje wcześniejsze wpisy: 27.III.2012, 20.II.2012, 25.IX.2011, 31.VII.2011.

poniedziałek, 23 lipca 2012

Przegrodzony potok Jasień i pas techniczny: odpowiedzi DRMG i ROD

Jak napisałem 23 maja br w imieniu mieszkańców i swoim sygnalizowałem problem braku przejścia wzdłuż potoku Jasień na wysokości ogródków działkowych.
Wolny dostęp do potoku gwarantuje nam ustawa prawo wodne z 2011 roku. Dodatkowo w planach miasta odcinek ten jest przewidziany jako otwarty gdyż jest częścią systemu OSTAB (Ogólnomiejski System Terenów Aktywnych Biologicznie) honorowaną m.in. przez wykonawcę trasy W-Z pod którą stworzono dodatkowy tunel dla zwierząt.
Niestety rzeczywistość rozminęła się z planem i o ile GIK wykonał swoje zadanie w tej materii, to już DRMG pod (jak przypuszczam) naciskiem Zarządu R.O.D. im. Obrońców Wybrzeża i z akceptacją Gdańskich Melioracji zagrodził potok.
Po interwencji nastąpiła wymiana pism, jakie publikuję niżej. Pokazują one, że właściwie wszystkie zainteresowane instytucje publiczne uznają nasze argumenty (DRMG oczywiście w nieco inny sposób), choć stąd do relizacji postulatów jeszcze daleka droga.
Największą przeszkodą jest Zarząd ROD, który bardzo nerwowo zareagował na zaistniały problem i wydaje się nie odpuszczać. Myślę, że ich reakcja jest związana z ogólną sytuacją prawną działkowców czy też Polskiego Związku Działkowców, w którym (patrząc na ich stronę internetową) buduje swoistą atmosferę oblężonej twierdzy i taką inicjatywę traktują jako naruszenie podkopywanego status quo. Nie można się jednak zgodzić na ignorowanie prawa przez mniejszość, tym bardziej, że:
- w skali makro: niedawno Trybunał Konstytucyjny podważył wiele z zapisów o ich działalności jako niezgodnych z ustawą zasadniczą (polecam artykuł wyjaśniający szczegóły),
- w skali mikro: sprawa nie dotyczy żadnej konkretnej działki, nikomu nie chcemy zabrać gminnej ziemi jaką użytkuje. Chodzi o pas techniczny należący do gminy Gdańsk i potok należący do Skarbu Państwa.

Zachęcam do zapoznania się z pismami:
- protokół ze spotkania ws potoku:
strona 1 z 2
strona 2 z 2


- odpowiedź DRMG na poruszoną kwestię:


- odpowiedź Zarządu R.O.D.:
strona 1 z 2
strona 2 z 2

- moja propozycja rozwiązania problemu (zwróćcie ponownie uwagę: nie ma ingerencji w działki):
K.Nykiel na podstawie map R.O.D.

Na chwilę obecną czekam na informacje o decyzjach i działaniach po odpowiedzi przesłanej ze strony R.O.D.

środa, 11 lipca 2012

STER: wyniki ankiety Biura Rozwoju Gdańska

Jak informowała na blogu oraz na forum Przewodnicząca Rady Marzena Mielniczek-Drezner Biuro Rozwoju Gdańska przeprowadziło m.in. wśród osób będących uczestnikami prac nad STER (System Tras Rowerowych dla Gdańska) ankietę, gdzie pytano które odcinki planowanych tras rowerowych zdaniem mieszkańców powinny zostać realizowane w pierwszej kolejności. Ankieta jest jednym z 11 kryteriów podjęcia końcowych decyzji w tej materii.
Niżej publikuję podsumowanie ankiety dot. STER z zaznaczonymi trasami jakie zostały wyróżnione:
wynik ankiety: strona 1 z 2
wynik ankiety: strona 2 z 2
Jeśli chodzi o naszą dzielnicę:
Kiełpinek: 
 tu trasa rowerowa na wschód i zachód jest praktycznie gotowa, w kierunku południowym i północnym ze względu na położenie musimy jechać po trasach sąsiednich dzielnic. Moim zdaniem sytuacja jest bardzo komfortowa nie wymaga istotnych zmian. Osobiście starałem się przekonać do dodania jako trasy rekreacyjnej nowego odcinka od ul. Sympatycznej do ul. Potokowej (a więc przez poligon i przez las po istniejącym betonowym trakcie w kierunku Wrzeszcza). Trasa ta skróciłaby dojazd do Ronda de La Salle (ul. Słowackiego) o ok. 1,5km (w porównaniu do jazdy p. ul. Myśliwską) czy nawet o 6km (w porównaniu do jazdy ul. Kartuską a dalej Rakoczego). Na chwilę obecną pomysł nie jest brany pod uwagę.

Jasień: 
wyraźnie wskazaliście na dwa odcinki oznaczone w nomenklaturze BRG numerami:
37: ul. Nowa Myśliwska - odc. od ul. Myśliwskiej Wzgórze do ul. Bulońskiej (po drodze mamy działki i niezabudowany teren, więc to wciąż odległa sprawa)
38: ul. Kartuska - odc. od ul. Łostowickiej do ul. Źródlanej (bardzo potrzebny łącznik między istniejącą trasą wzdłuż Kartuska Północ a centrum miasta!)

Szadółki: 
co prawda nie udało się przekroczyć progu 200 głosów (najniższy wynik w skali) ale wskazaliście na potrzebę rozwoju tras:
19 (Szadółki): Trasa Oruńska odc.3 - od ul. Nowej Bulońskiej do granicy miasta (dalej na wschód łączy się z również z docenioną przez ankietowanych trasą 14: Trasa Orńska i trasą 15: ul. Nowa Bulońska)
21 (Szadółki):  ul. Jabłoniowa - odc. od w. Jabłoniowa do Obwodnicy Zachodniej (dalej na Zachód łączy się z wyróżnioną trasą nr 23: ul. Nowa Gostyńska - odc. od Obwodnicy Zachodniej do granicy miasta a na wschodzie: z trasą 20: ul. Nowa Warszawska)

Miłośnicy tras w kierunku Kaszub na pewno ucieszą się z aktywności mieszkańców sąsiedniej dzielnicy, która wskazała na potrzebę rozwoju tras:
23: ul. Nowa Gostyńska - odc. od Obwodnicy Zachodniej do granicy miasta (kierunek Kaszuby!)
24: ul. Otomińska - odc. od ul. Gostyńskiej do ul. Somińskiej
25: Trasa Zachodnia - odc. od ul. Nowej Gostyńskiej do ul. Fabrycznej oraz ul. Nowatorów od ul. Kartuskiej do ul. Budowlanych (kierunek Matarnia i lotnisko!)

Jest tylko jedna rzecz jaka mnie niepokoi: zakładając, że w związku z powstającą trasą PKM część mieszkańców byłaby skłonna dojeżdżać do przystanków rowerami to nie ma w obecnych koncepcjach miasta (mówię o ww ankiecie) propozycji szlaku w kierunku PKM Jasień. Mogłoby to być ciekawą alternatywą dla mieszkańców na południe od ul. Armi Krajowej (a więc Szadółki).

ps: w razie niejasności zachęcam do porównania ww informacji i map z dokładną mapą naszej dzielnicy w zakładce  "O Radzie".

Autobusy na Wrzeszcz bliżej Kiełpinka

W wyniku ukończenia prac na pętli i przystanku "Jasieńska" od dnia 9 lipca br zbliżył się do Kiełpinka najbliższy przystanek obsługujący linię bezpośrednią na Wrzeszcz do Wrzeszcza. Dojeżdżają tam autobusy 127, 166 i N2.
Licząc od skrzyżowania Przytulnej z Sympatyczną mieszkańcy Kiełpinka mają w obecnej chwili ok. 1200m do tego przystanku:
nowa pętla, rysunek na podstawie Interaktywnego Planu Gdańska
Bliższy przystanek z pewnością większości z nas nie zadowoli, bo odległość odbiega od standardów do jakich jesteśmy przyzwyczajeni na obszarach miejskich. Być może jednak niektóre osoby (przypuszczam, że dotyczyć to będzie jedynie dorosłych) będą skłonne wybrać ten wariant dojazdu do centrum np. w przypadku potrzeby dostania się na Morenę (zamiast 2 linii autobusowych) czy Zaspę (zamiast co najmniej 1 linii autobusowej i SKM).

środa, 4 lipca 2012

PKM S.A.: ankieta dla rowerzystów

Na stronach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej pojawiła się ankieta dla rowerzystów dotycząca scenariuszy podróży pasażerskich w systemie
Bike & Rail.
Zachęcam do zabrania głosu i w ten sposób umożliwienia wyboru najbardziej dostosowanego dla tej grupy pasażerów rozwiązania w składach.
poniżej link do ankiety:
http://www.pkm-sa.pl/glowna/ankieta-dla-rowerzystow/

Aktualizacja  21.VII.2012:
dodam jeszcze, że temat jest istotny nie tylko dla najbliżej położonych dzielnic, ale także tych nieco bardziej oddalonych. Koncepcja połączenia dojazdu do szkoły czy pracy koleją z uzupełnieniem rowerowym wydaje się mieć sens szczególnie dla osób którym komunikacja miejska nie umożliwi dogodnych połączeń powiązanych czy to z przystankiem startowym czy docelowym.
PKM zakłada, iż z tego systemu będą korzystać osoby zamieszkujące do nieco ponad 3 km od przystanków, a w naszej dzielnicy dotyczy to więc także sporej części Szadółek. Osobiście wiele lat dojeżdżałem do szkoły oddalonej 2,5km a obecnie mam znajomych korzystających z dojazdu do kolejki rowerem- w obu przypadkach jest to spore ułatwienie.
ANKIETA JEST DOSTĘPNA DO 12 SIERPNIA

Niżej prezentuję slajd przedstawiający obszar, z jakiego PKM S.A. planuje ściągać "pasażerów zintegrowanych".
źródło: materiały PKM S.A.

wtorek, 3 lipca 2012

Zmiana planu Zagospodarowania: okolica brakującego odcinka Przytulnej

Nawiązując do mojego wpisu z 16 kwietnia 2012 informuję za Zarządem Rady Osiedla Jasień iż
Uchwałą Nr XXVII/530/12 z dn. 31.05.2012 r. Rady Miasta Gdańska,  
przystąpiono do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 
KIEŁPINEK REJON ULICY PRZYTULNEJ I TRASY W-Z.

Informacja o granicach planu znajduje się na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta w Gdańsku oraz na stronie internetowej www.brg.gda.pl (podstrona "Przystąpienia do projektów planów"). 

UWAGI i WNIOSKI  do ww. planu można składać:
- w formie pisemnej do Prezydenta Miasta Gdańska na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, IV piętro, 80-855 Gdańsk,
- ustnie do protokołu,
- za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrzenia ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres e-mailowy: brg@brg.gda.pl.
Wniosek powinien zawierać: nazwisko, imię, nazwę i adres wnioskodawcy, przedmiot wniosku oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy.
Jeśli macie propozycję do uwzględnienia w planie to jest to dobry moment.

Termin składania uwag i wniosków: 12 lipca 2012 r.  
Ja swoje wysłałem w dniu dzisiejszym.

Poniżej mapka terenu jakiego dotyczy MPZP:
źródło: Biuro Rozwoju Gdańska