poniedziałek, 18 lutego 2013

Zapytanie do Rady: monitoring w dzielnicy

w ubiegły piątek Przewodnicząca Rady przekazała mi wiadomość o następującej treści:

"Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zwraca się z prośbą o pilne przesłanie do Rad jednostek pomocniczych wniosku wydziału dotyczącego określenia ich zamierzeń co do 
realizacji rozbudowy osiedlowego systemu monitoringu wizyjnego.
 Ze względu na rozpoczęcie procedury przetargowej oraz możliwości dzielenia zamówienia publicznego, dostawy i usługi związane z rozbudową systemu CCTV muszą być ujęte w jednym przetargu - termin złożenia wniosków 28.02.2013r. Później nie będzie możliwości realizacji danych przedsięwzięć dla jednostek przez wydział."

O co dokładniej chodzi dowiedziałem się dziś rano telefonicznie. Przedstawiam Wam ustalenia w formie notatki z rozmowy. Oto ona (może nieco chaotyczna, ale zawiera meritum ustaleń):
„Dostawy i usługi” wymienione w mailu oznaczają po prostu zakup sprzętu i usługa jego montażu.

Wnioski jw. składa się co roku.
W Gdańsku są 3-4 Rady które regularnie co roku rozbudowują sieć monitoringu. Jedna z nich to Rada Osiedla Wzgórze Mickiewicza, inna to RO Strzyża- obie warte konsultacji ze względu na doświadczenie. Co roku wnioskują o konkretne urządzenia: kamery, osprzęt sterująco-monitorujący, światłowody etc..

Zasadniczo realizacja takiego pomysłu może wyglądać tak, że serce systemu znajduje się w siedzibie Rady, która otrzymuje w dzierżawę sprzęt po zakupieniu go przez Wydział (ograniczają nas zasady wydawania publicznych pieniędzy). Szczegóły do ustalenia i sprawdzenia po otrzymaniu wniosków (rozmówca zajmuje się bardziej sprawami finansowymi w tej materii niż kwestią techniczną).

Pieniądze na zakupy idą z budżetu Rad Dzielnic/Osiedli
Rada składa wniosek o zakup, po upływie terminu organizuje się spotkanie celem ustalenia możliwości realizacji (finansowo, organizacyjnie, prawnie) wniosków i dalsze ich procedowanie.

Na pytanie o możliwość spięcia monitoringu wspólnot w sieć Straży Miejskiej rozmówca stwierdził, że wtedy należałoby połączyć sieć światłowodem z właściwym komisariatem (od siebie: na Kartuskiej, to b.daleko a kabla nie ma), a więc należałoby rozmawiać z policją. Nie są jej znane dokładne możliwości prawno-organizacyjne co do połączenia kamer wspólnot ze sobą w sieć przy użyciu zakupionych przez Radę urządzeń „centralnych”. Do określenia byłaby w takim przypadku kwestia lokalizacji urządzeń „centralnych na osiedlu w Kiełpinu.


Moje wnioski z otrzymanych informacji:
- w tym roku preliminarz ROJ został zatwierdzony (zachęcam do zapoznania się: wpis z 3 lutego br) i nie ma możliwości na zakup sprzętu dla ww celów,
- mimo powyższego sama dyskusja z mieszkańcami i wewnątrz Rady jest zasadna, gdyż można omówić pomysł spójnego monitoringu dla osiedla (słyszałem o koncepcji od co najmniej dwóch członków Zarządu Wspólnot) i zarysować wstępny pomysł mieszkańców w tej sprawie. Dzięki temu można poddać pomysł pod dyskusje przy tworzeniu preliminarza na 2014,
- wystosowanie pisma z propozycją systemu monitoringu bez przewidzianej kwoty w budżecie ROJ jest zasadna, gdyż tym sposobem możemy spróbować „złowić” rezerwy jakie mogą pojawić się (mało prawdopodobne, ale możliwe) w budżecie pod koniec roku rozliczeniowego,

Dlatego ustaliliśmy, że przez listę mailingową i forum osiedlowe zwrócimy się do mieszkańców o przeanalizowanie propozycji ws CCTV i 
do 22 lutego br do godz. 20:00 oczekujemy na opinie  
(najlepiej z uzasadnieniem i propozycją konkretnego rozwiązania) pod adresem krzysztof.nykiel@radajasien.eu, które przemyślimy i uwzględnimy w odpowiedzi jaka zostanie przygotowana (co najmniej) w imieniu Radnych Kiełpinka.

Od siebie dodam, że nie jestem fanem monitoringu: uważam, że wzajemna czujność sąsiadów również mogą podnieść bezpieczeństwo na osiedlu, ale jestem w stanie zrozumieć głosy  "za" i byłbym skłonny pomóc zorganizować grupę zwolenników w imię integracji lokalnej społeczności, no i być może trudniej będzie wyprowadzić auto z osiedla, co się okresowo zdarza (powielam plotki, nie jest to informacja od SM czy Policji) w godzinach mało spacerowych, a więc kiedy czujność jest zwykle "uśpiona".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz