środa, 14 maja 2014

Budynek dawnej stacji kolejowej w Kiełpinku w ewidencji zabytków!

Z nieukrywaną satysfakcją chciałbym podzielić się bardzo dobrą wiadomością w temacie, jaki staram się ruszyć do przodu od ponad roku. Chodzi o

REWITALIZACJĘ BUDYNKU DAWNEJ KOLEJOWEJ STACJI GRANICZNEJ WOLNEGO MIASTA GDAŃSKA 
przy ul. Szczęśliwej 54

Wielu mieszkańców z pewnością zna ten budynek znajdujący się obecnie w bezpośrednim sąsiedztwie budowanej kolei i przystanku PKM Kiełpinek.
budynek dawnej stacji granicznej, fot. P.Jakubiak
Przez dekady po wojnie należał on do nieruchomości kolei, która jako administrator niestety nie dbała o jego kondycję, co w konsekwencji doprowadziło do znacznego pogorszenia stanu technicznego budynku. Od niedawna, w efekcie zmian związanych z budową PKM, działka i budynek jest własnością gminną a lokale mieszkalne- komunalnymi. Od kiedy poznałem jego historię (tj. od ukazania się Studium programowo -przestrzennego dla Kiełpinka) uznałem, że warto spróbować zadbać o zachowanie go jako „rodzynka” architektonicznego, ale przede wszystkim jako świadectwo historii w naszej dzielnicy. Podjąłem starania mające na celu doprowadzenie do rewitalizacji.
Co rozumiem poprzez rewitalizację: remont z maksymalnym zachowaniem pierwotnego wyglądu budynku i otoczenia/obiektów towarzyszących. Przedstawiając sprawę obrazowo publikuję przykładowe zestawienie dwóch identycznych budynków z centrum miasta (ul. Kolejowa):
domy przy ul. Kolejowej w Gdańsku. Z lewej: budynek po remoncie. Z prawej: stan pierwotny
Próby działania przez Radę Osiedla Jasień (zanim zrezygnowałem zmandatu Radnego) spotykały się z biernym i czynnym oporem naszych funkcyjnych. Próby zainteresowania Radnych Miasta, a w szczególności członków Komisji Rewitalizacji do tej pory nie skutkowały istotnymi czynnymi działaniami- jakkolwiek staram się ich regularnie informować i apeluję o działania, jestem też w kontakcie z Przewodniczącym tej Komisji. Wniosek o rewitalizację do Bazy Priorytetów Inwestycyjnych w 2013 został odrzucony. Apel do obecnego administratora GZNK o remont także nie przyniósł efektów (odpowiedź niżej).
Dopiero prośba o ochronę i rewitalizację skierowana do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przyniosła skutek: w odpowiedzi z 7 kwietnia br poinformował o planach, a w piśmie do Prezydenta Miasta z 5 maja o decyzji, i tak:

BUDYNEK PRZY UL. SZCZĘŚLIWEJ 54 W GDAŃSKU WŁĄCZONO DO WOJEWÓDZKIEJ EWIDENCJI ZABYTKÓW WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO!

Tempo działania konserwatora zaskoczyło nawet mnie, ale bardzo cieszy, gdyż otwiera możliwości finansowania zadania z funduszy innych niż gminne. W tej sytuacji lokatorzy komunalni budynku jeszcze bardziej niż poprzednio powinni starać się w GZNK i urzędach miasta o wysłuchanie swoich potrzeb, aby zostały wzięte pod uwagę w trakcie zachodzących procesów (do czego zachęcam), a z mojej strony następnymi krokami będą:
  • ponowne zgłoszenie wniosku inwestycyjnego do BPI w 2014 roku, już w zmienionych okolicznościach,
  • przekonanie Radnych Miasta do aktywnego działania na rzecz w miarę szybkiego podjęcia prac remontowych w obiekcie.

    JEŚLI CHCESZ POMÓC TO ZŁÓŻ WNIOSEK DO BPI O REWITALIZACJĘ TEGO OBIEKTU I SKONTAKTUJ SIĘ ZE SWOIMI RADNYMI MIASTA (okręg nr 2) DOMAGAJĄC SIĘ DZIAŁAŃ IDĄCYCH W TYM KIERUNKU!

Niżej publikuję oryginały pism od GZNK i PWKZ:
odp GZNK na prośbę o remont
pismo Konserwatora:
efekt prośby o objęcie ochroną i rewitalizację
Czytaj także:
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz